Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Organic Blackberry Leaf Drink"

Jura Organic Blackberry Leaf Drink - Nutritional teachings according to Dr. Hertzka ® Based on the recipes of Hildegard of Bingen. Flavored wine-containing beverage. Keep refrigerated after opening and consume within 2 weeks. Possible sediment is natural and can be shaken up.

Ingredients

80% Organic White Wine (DE ÖKO 006) (contains Sulfites), Organic Honey, 1% Organic Blackberry Leaves, Organic Pellitory Root, Organic Oregano, Organic Hyssop

Average Nutritional Values per 100 ml

Energy 171 kJ / 40 kcal
Carbohydrates 10.1 g
of which sugars 7.7 g
Other Contains trace amounts of fat, saturated fatty acids, protein and salt. Contains approx. 9% vol. alcohol
Alcohol content: 9,1% vol.
Product Type: Alcoholic beverage, Herbal & spiced wines
Properties: Aromatic, Fruity, Mild, Organic, Savory (Sweet-Savory)

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

20 July 2026 12:18

Reiner M. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

sehr gut

sehr gut

Skip product gallery

Similar articles

Mulberry Drink
€14.90 
(€29.80/l)
500 ml
Organic Wormwood Tonic Jura
€15.50 
(€31.00/l)
500 ml
White Horehound Herb Blend
€10.95 
(€109.50/kg)
100 g