Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Organic Calendula Ointment"

The Fitne Organic Calendula Ointment cares for and protects heavily stressed, sensitive skin and supports its regeneration. Irritation and inflammation can be soothed by the proven ingredients. The natural skin function is preserved.

The ointment contains high-quality organic calendula extract and nourishing organic olive oil. For optimal care, apply several times daily to affected skin areas.

Note: Protect clothing with padding to prevent staining that may occur from the herbal extracts contained.

At a glance:

  • 75 ml tube
  • With organic calendula extract and organic olive oil
  • Cares for and protects heavily stressed skin
  • Supports regeneration and soothes irritation
  • Ingredients from certified organic farming

Ingredients

Olive oil1, Lanolin, Beeswax, Calendula extract1, Sunflower oil1, Carnauba wax, Essential oil blend2, Vitamin E, Essential oil components2
1 from certified organic farming
2from natural essential oils
Application Area: Body, Face, Special care
Benefits: Nourishing, Regenerating / Repairing, Soothing
Product Type: Ointments
Special Features: Fragrance-Free, Silicone-free/Paraben-free

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Rue Warming Salve
€30.90 
(€618.00/l)
50 ml
Wormwood Ointment
€26.95 
(€539.00/l)
50 ml
Wild Thyme Salve
€26.95 
(€539.00/l)
50 ml
Virita Blue - Yarrow-Coconut Balm
€28.50 
(€570.00/kg)
50 g
Violet Ointment
€26.95 
(€539.00/l)
50 ml
Fir Balm
€26.95 
(€539.00/l)
50 ml