Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Organic Spelt Coffee Instant"

The spelt coffee is caffeine-free. Therefore, it can be enjoyed without worry even in the evening. A mild roasted note with malty and nutty nuances makes it an interesting alternative to bean coffee. Simply look beyond the edge of your coffee cup!
Usage:
You can enjoy Naturata Spelt Coffee not only as a hot drink or iced coffee. It also adds a sophisticated note to desserts and numerous other dishes.
Preparation:
Pour 200 ml of (hot) water over 1-2 teaspoons (approx. 2 g) per cup. Stir briefly - ready! For special enjoyment, use (hot) milk instead of water or refine your coffee with cream and sweeteners.

Ingredients

Spelt*/** 80% / Chicory*
*from certified organic cultivation
**Spelt is an ancient wheat variety
May contain milk and milk products including lactose

Average Nutritional Values per 100 g

Energy1549 kJ /365 kcal
Fat0.5 g
of which saturated fatty acids<0.1 g
Carbohydrates83 g
of which sugars5.8 g
Protein4.6 g
Salt0.19 g

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

21 February 2026 22:09

Jutta K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Eine wunderbare cremige Alternative!

Eine wunderbare cremige Alternative!

Skip product gallery

Matching products

Whole Spelt Coffee
€8.50 
(€17.00/kg)
500 g
Spelt Coffee Ground
€9.40 
(€18.80/kg)
500 g
Organic Spelt Coffee Instant Refill Pack
€8.90 
(€50.86/kg)
175 g
Organic Spelt Coffee Mount Hagen
€3.55 
(€35.50/kg)
100 g