Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Quince Cubes with Galangal"

Quince Cubes with Galangal | Beneficial Confection According to Hildegard of Bingen

Discover a special delicacy from monastery medicine: Our Quince Cubes with Galangal combine the mild fruitiness of quince with the characteristic, invigorating spiciness of galangal root. This "Hildegard confection" is made according to traditional recipes and is highly valued.

Quince is considered one of the most valuable foods for general well-being in Hildegard's teachings. Combined with galangal, the "spice of life," it creates an aromatic fruit cube that not only tastes delicious but also serves as a beneficial companion in daily life.

"The quince is warm and dry and has a good mixture in it. Whoever suffers from gout should often eat the quince fruit cooked or roasted, and it clears away the toxic matter in him."
(Physica, Cap. XV)
— Hildegard of Bingen

Ingredients

Quince pulp (42.5%) / Raw cane sugar / Galangal root powder (0.4%)

Average Nutritional Values per 100 g

Energy/Calories1345 kJ /317 kcal
Fat0 g
of which saturated fatty acids0 g
Carbohydrates73.5 g
of which sugars73.5 g
Protein0.4 g
Salt0 g
Product Type: Confectionery & Fruit Cubes
Properties: Aromatic, Easily digestible, Fruity, Gluten-free, Mild, Vegan

4 of 4 reviews

Average rating of 4.7 out of 5 stars


75%

25%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


4 reviews

12 August 2026 18:00

Eugen B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 4 out of 5 stars

Prima Geschmack

Der Galgant ist bemerkbar und passt gut zu den Quitten. Etwas weniger Zucker wäre mir lieber.

22 April 2026 03:38

Kathrin G. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Kann die Produkte der Stadtmühle Geisingen nur

Kann die Produkte der Stadtmühle Geisingen nur empfehlen. Sie schmecken und sind gesund. Man fühlt sich gut.

1 April 2026 07:39

Jean K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr gute Qualität einen Genuss zum Essen.

Sehr gute Qualität einen Genuss zum Essen.

22 January 2026 16:11

Anja B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Liegt bei mir auf dem Schreibtisch neben

Liegt bei mir auf dem Schreibtisch neben dem PC, gute Gehirnnahrung, feine Konsistenz.

Skip product gallery

You might also like it

Galangal Chocolate Milk
€5.90 
(€59.00/kg)
100 g
Quince Cubes
€4.00 
(€26.67/kg)
150 g
Fennel Drops
€2.70 
(€27.00/kg)
100 g