Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Samba Hazelnut"

The Rapunzel Samba Hazelnut (Organic) hazelnut chocolate cream contains a high proportion of 45% aromatically roasted hazelnuts. Combined with cocoa, whole milk and Rapadura whole cane sugar, it creates a creamy and smooth melting consistency.

The cream is rounded off with real Bourbon vanilla. The consistency varies depending on temperature: at room temperature it is creamy, in the refrigerator it becomes firmer. It is suitable as a bread spread, for refining desserts or for baking. All ingredients come from certified organic farming.

At a glance:

  • 250g jar
  • Hazelnut chocolate cream with 45% hazelnut content
  • With Rapadura whole cane sugar, cocoa and whole milk
  • Versatile use as bread spread or for baking
  • Organic quality from Rapunzel

Ingredients

Hazelnuts*(45.00%) / Sugar* (whole cane sugar*(15.00%) / cane sugar*) / Palm oil* / Whole milk powder* / Cocoa powder* strongly defatted(4.00%) / Bourbon vanilla*
*from certified organic farming

Average nutritional values per 100 g

Energy2534 kJ / 611 kcal
Fat46.5 g
of which saturated fatty acids10.8 g
Carbohydrates34.7 g
of which sugars34.1 g
Protein10.4 g
Salt0.1 g
Properties: Aromatic, Chocolaty, Gluten-free, Mild, Nutritious, Nutty, Organic

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

11 April 2026 19:18

Maria W. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Ein Ostergeschenk.

Ein Ostergeschenk.

Skip product gallery

You might also like it

Almond Cream
€6.30 
(€25.20/kg)
250 g
Almond Butter
€8.90 
(€35.60/kg)
250 g
Chocolate Spelt Puffs
€4.50 
(€22.50/kg)
200 g