Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Sprout Bread - Delivery Mon / Tue"

Our Spelt Sprout Bread is the ideal choice for anyone who appreciates a light yet nutritious bread. Freshly baked at Stadtmühle Geisingen, we use exclusively regional spelt for this bread, carefully sprouting the grains before milling. This sprouting process unlocks the valuable nutrients in the spelt, making them particularly bioavailable for the body.

The result is an incredibly moist and digestible bread with a tender crumb and a mild, slightly sweet flavor. It's perfect for daily breakfast, as a side to soups or salads, or simply enjoyed plain with a bit of butter.

Delivery: To ensure maximum freshness, we ship your Spelt Sprout Bread exclusively on Mondays and Tuesdays.

At a glance:

  • 100% spelt from our own mill
  • Made with sprouted spelt – especially digestible
  • Freshly baked every baking day
  • Moist & tender
  • Ideal for a balanced diet

Ingredients

Spelt* flour Type 630 / Water / Spelt* sprouts / Inulin / Brandy vinegar / Spelt* grains / Yeast / Salt
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100g

Energy1070 kJ /256 kcal
Fat1.2 g
of which saturated fatty acids0.3 g
Carbohydrates49 g
of which sugars2.2 g
Protein9.8 g
Salt1.8 g
Properties: Bread, Easily digestible, Juicy, Mild, No added sugar, Vegan

6 of 6 reviews

Average rating of 4.6 out of 5 stars


83%

0%

17%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


6 reviews

18 August 2026 09:00

Petra K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Lecker !!!

Sehr leckeres Brot. Kommt immer gut verpackt und frisch an.

17 August 2026 06:53

Heike M. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr leckeres und gut bekömmliches Brot

Sehr leckeres und gut bekömmliches Brot

29 July 2026 17:42

Sebastian H. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Alles bestens!

Top!

19 June 2026 06:37

Andrea L. Verifizierter Käufer

Review with rating of 3 out of 5 stars

War in Ordnung.

Hat ganz ok geschmeckt. Wird aber nicht mein Lieblingsbrot.

15 May 2026 04:18

Antje B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

locker ,lecker

locker ,lecker

12 May 2026 14:48

Rainer B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Prima zum Toasten

Tolles Brot, durch die Sprossen hat es noch etwas mehr Biss! Getoastet schmeckt es einfach herrlich.

Skip product gallery

Matching items from our bakery

Spelt Sprout Rolls - Delivery Mon / Tue
€4.50 
(€0.90/pc)
5 pcs
Spelt Psyllium Bread - Delivery Mon / Tue
€5.00 
(€10.00/kg)
500 g
Rye-Spelt Sourdough Bread - Delivery Mon / Tue
€5.00 
(€6.67/kg)
750 g