Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Virita Hair Tonic"

The Virita Hair Tonic was developed for beautiful, healthy and strong hair. It is ideal for supporting fine hair or hair loss, as it promotes hair growth strengthening.

The tonic gives hair new strength, fullness and volume. Its special formulation with extracts from nettle (Urtica dioica), lavender oil, sage and other plant extracts improves scalp circulation and helps against over-acidification of the hair base.

Application: Moisten hair with the Virita Hair Tonic and gently massage into the scalp. Do not rinse out.

At a glance:

  • 125 ml bottle
  • For beautiful, healthy and strong hair
  • Supports hair growth and adds volume
  • Improves scalp circulation
  • With extracts from nettle, lavender and sage

Ingredients (INCI)

AQUA, LAVANDULA LATIFOLIA HERB OIL, URTICA DIOICA EXTRACT, CALENDULA OFFICINALIS FLOWER EXTRACT, MEDICAGO SATIVA EXTRACT, FOENICULUM VULGARE SEED EXTRACT, SALVIA OFFICINALIS LEAF EXTRACT, ANACYCLUS PIRETHRUM ROOT EXTRACT, PETROSELINUM CRISPUM EXTRACT, TRITICUM SPELTA, PARFUM, LIMONENE*, LINALOOL*, CITRAL*
*from natural essential oils
Application Area: Hair
Benefits: Nourishing, Strengthening (Hair)
Product Type: Tonics & Waters
Special Features: Natural cosmetics, Silicone-free/Paraben-free, Vegan

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

17 March 2026 10:21

Christian G. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Empfehlenswert. Sehr gutes Mittel.

Empfehlenswert. Sehr gutes Mittel.

Skip product gallery

Goes well with

Virita Balm
€28.50 
(€570.00/l)
50 ml
Virita Violet Flower Water
€29.90 
(€239.20/l)
125 ml
Virita Lily Blossom Water
€29.90 
(€239.20/l)
125 ml
Virita Lily Blossom Cream
€39.90 
(€319.20/l)
125 ml