Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Zwergenwiese Almond Spread"

Zwergenwiese Almond Spread (Organic) is a delicious, creamy and vegan organic bread spread in a 150g jar. It brings the fine, nutty aroma of almonds to your table and is extremely versatile in use.

Enjoy it pure as a spread on hearty dark or whole grain bread for a full-bodied snack. But that's not all: The Almond Spread is also excellent for enhancing savory dishes, for example, it gives roasted potatoes an irresistibly creamy and nutty note.

At a glance:

  • 150g jar
  • Creamy bread spread with almonds
  • Vegan and organic quality
  • Ideal for hearty bread
  • Versatile use: bread spread or for enhancing dishes (e.g. roasted potatoes)
  • Quality by Zwergenwiese

Ingredients

Palm fat* (non-hydrogenated) / Almonds* (14%) roasted / Sunflower oil* / Apples* dried / Onions* dried / Almonds* 2% / Rock salt / Soy sauce* (water, soybeans, rock salt) / Apple syrup* / Tomato paste* single concentrated / Carrots* / Celery* / Pepper* / Paprika* / Lemon juice concentrate* / Fennel* / Caraway* / Cayenne pepper*
*from certified organic production

Average Nutritional Values per 100 g

Energy/Calories3164 kJ / 768 kcal
Fat78 g
of which saturated fatty acids32 g
Carbohydrates9.4 g
of which sugars4.5 g
Protein5.6 g
Salt0.9 g
Properties: Aromatic, Gluten-free, Nutritious, Nutty, Organic, Savory, Vegan

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

31 January 2026 07:25

Doris S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

genial

hätte nie gedacht das es so lecker ist

Skip product gallery

You might also like it

Almond Butter
€8.90 
(€35.60/kg)
250 g
Almond Cream
€6.30 
(€25.20/kg)
250 g
Vegetarian Bread Spread
€6.15 
(€41.00/kg)
150 g