Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Almond Cream"

Discover our Rapunzel Almond Cream (Organic), a wonderfully nutty-sweet temptation for your breakfast moments! This 250g jar contains a beautifully creamy and smooth spread that is also vegan.

57% freshly roasted almonds give this cream its intense aroma. The subtle sweetness and fine, caramel-like note comes from the use of Rapadura whole cane sugar and Cristallino cane sugar, perfectly rounded off with sea salt. The palm oil is unhydrogenated.

Enjoy this almond cream as a delicious bread spread, for enhancing desserts or for baking. All ingredients come from certified organic production, guaranteeing the highest organic quality.

At a glance:

  • 250g jar
  • Vegan almond cream
  • 57% freshly roasted almonds
  • Sweetened with Rapadura whole cane sugar and Cristallino cane sugar
  • Wonderfully creamy and smooth
  • Versatile use: bread spread, desserts, baking
  • Organic quality from Rapunzel

Ingredients

Almonds (57%)/ Palm oil unhydrogenated/ Cane sugar/ Almond flour 6%/ Whole cane sugar/ Sea salt
Almonds*(57%), Palm oil*, Almond flour*(8,00%), Cane sugar*, Whole cane sugar*, Sea salt
*from certified organic production

Average nutritional values per 100 g

Energy2760 kJ /667 kcal
Fat58 g
of which saturated fatty acids16 g
Carbohydrates16 g
of which sugars12 g
Protein17 g
Salt0,16 g
Properties: Aromatic, Gluten-free, Mild, Nutritious, Nutty, Organic, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

White Almond Butter
€8.90 
(€35.60/kg)
250 g
Almond Butter
€8.90 
(€35.60/kg)
250 g
Zwergenwiese Almond Spread
€3.60 
(€24.00/kg)
150 g