Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Organic Spelt Pops Roasted and Sweetened"

Our organic spelt pops are a crunchy and lightly sweetened breakfast treat for the whole family. This 250g pack contains airy-light, roasted spelt pops that delight with their mild sweetness from fruit and honey.

Made from 50% spelt from certified organic farming, refined with cane sugar, glucose syrup and honey, these pops are incredibly versatile. Enjoy them classically with milk or yogurt, mix them into a fruity smoothie or simply snack on them straight from the bag – they're super good and fun for young and old!

At a glance:

  • 250g pack
  • Crunchy, roasted spelt pops
  • Mildly sweetened with fruit sweetness and honey
  • Made from 50% organic spelt from our own mill
  • Perfect with milk, juice, yogurt or as a snack
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt*/** 50%, cane sugar*/glucose syrup*/honey*
* from certified organic farming
** Spelt is an ancient variety of wheat

Average nutritional values per 100g

Energy1595 kJ /381 kcal
Fat3.3 g
of which saturated fatty acids0.5 g
Carbohydrates76.8 g
of which sugar46.3 g
Protein7.5 g
Salt0.03 g
Properties: Crispy, Mild, Nutritious, Organic, Wholemeal

3 of 3 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


3 reviews

23 July 2026 17:52

Manfred U. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr feine Pops

Sehr feine Pops

9 July 2026 18:05

Ramona S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Mega lecker!!!

Mega lecker!!!

3 May 2026 17:42

Andrea M. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

schmeckt immer wieder

schmeckt immer wieder

Skip product gallery

You might also like it

Organic Spelt Pops Pure
€3.00 
(€30.00/kg)
100 g
Chocolate Spelt Puffs
€4.50 
(€22.50/kg)
200 g
Spelt Flakes
€4.75 
(€19.00/kg)
250 g
%
Spelt Flakes
€3.00  €4.65  (35.48% saved)
(€12.00/kg)
250 g