Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Chocolate Muesli"

Our Spelt Chocolate Muesli is a dream for all chocolate lovers and those who value wholesome ingredients. This 500g pack offers you a delicious start to the day, as it contains a proud 100% spelt in the entire grain content and a generous 21% chocolate content. Enjoy it with milk, yogurt or simply on its own.

At a glance:

  • 500g pack
  • 100% spelt in grain content
  • 21% chocolate content (milk & dark chocolate)
  • With spelt flakes, puffed spelt and freeze-dried raspberries
  • For a delicious and energizing start to the morning
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt flakes 60% / Milk chocolate 10.5% (Sugar/ Whole milk powder/ Cocoa mass/ Cocoa butter / Emulsifiers: Sunflower lecithin, Soy lecithin) Dark chocolate 10.5% (Cocoa mass / Sugar / Cocoa butter/ Emulsifier Soy lecithin)/ Spelt puffed 4%, Raspberries freeze-dried, Sunflower oil, Glazing agent: Gum arabic, Sugar, Cinnamon.
May contain traces of tree nuts and sesame
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100 g

Energy1659 kJ /394 kcal
Fat9 g
of which saturated fatty acids4.5 g
Carbohydrates63.1 g
of which sugars20.8 g
Protein11 g
Salt0.07 g
Properties: Aromatic, Chocolaty, Fruity, Mild, Nutritious, Wholemeal

7 of 7 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


7 reviews

20 July 2026 19:32

Eva-Maria K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Für meinen Mann dad beste Schokomüsli ever...

Für meinen Mann dad beste Schokomüsli ever...

1 July 2026 17:13

Christina R. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr lecker

Da ich keinen Weizen essen kann, bin ich auf dieses Müsli gestoßen. Es ist so lecker, dass mir es meine Kinder mittlerweile immer wegessen. Das „Klassische“ aus dem Supermarkt wollen sie gar nicht mehr essen.

19 June 2026 06:39

Andrea L. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

könnte ich regelmäßig essen

Sehr leckeres Müsli, das ich gut vertrage ohne Weizen

3 May 2026 17:44

Andrea M. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

schmeckt allen in der Familie

schmeckt allen in der Familie

11 April 2026 08:20

Katrin B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

So gut!

Das muss immer vorhanden sein! Ich mische es mit dinkelflocken und genieße es fast jeden Morgen. Viel besser als das Zuckerzeug aus dem Supermarkt!

8 April 2026 19:41

Michaela N. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Schmeckt sehr lecker, schmeckt der ganzen Familie.

Gute Qualität, Preis-Leistungsverhältnis passt Geschmack sehr gut.

21 March 2026 16:29

Annegret S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Gute Alternative zum morgendlichen Habermus, wenn es mal schnell gehen muss

Gute Qualität und soo lecker

Skip product gallery

You might also like it

Chocolate Spelt Puffs
€4.50 
(€22.50/kg)
200 g
Spelt Crunchy Muesli
€3.95 
(€7.90/kg)
500 g
Spelt Fruit Muesli with Puffed Spelt
€5.25 
(€10.50/kg)
500 g