Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Chocolate Spelt Puffs"

Our Chocolate Spelt Puffs are an irresistible crunchy delight that you can either use as a fine muesli ingredient or enjoy straight from the bag! This 200g pack combines the mild taste of spelt with the sweetness of chocolate for a real treat.

At a glance:

  • 200g pack
  • Crunchy puffed spelt with honey and two types of chocolate
  • Ideal as a muesli ingredient or direct snack
  • Contains milk chocolate, dark chocolate and soy lecithin
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Honey-Spelt* 37%(Spelt*puffed/ Honey 30 %) / Milk chocolate 28 %(Sugar, Cocoa butter/ Whole milk powder/ Cocoa mass, Emulsifier: Soy lecithin) Dark chocolate 28% (Cocoa mass, Sugar, Cocoa butter) / Glazing agent: Gum Arabic.
May contain traces of nuts and sesame
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100 g

Energy2098 kJ /502 kcal
Fat25 g
of which saturated fatty acids15 g
Carbohydrates59 g
of which sugars35 g
Protein6 g
Salt0.1 g
Properties: Aromatic, Chocolaty, Crispy, Mild, Nutritious, Savory, Wholemeal

6 of 6 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


6 reviews

19 June 2026 06:37

Andrea L. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Das könnte ich öfter essen

Sehr lecker, sogar mein Sohn hat es gegessen.

8 June 2026 06:51

Sibille H. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Wir kaufen dieses Müsli schon seit vielen

Wir kaufen dieses Müsli schon seit vielen Jahren und es schmeckt der ganzen Familie immer noch ausgezeichnet. Die echte Schokolade zusammen mit den Himbeerstückchen machen zusammen mit den natürlichen und vollwertigen Zutaten einen gesunden köstlichen Geschmack.

21 March 2026 16:28

Annegret S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Leckere Schokopops zum gesunden Naschen -

Leckere Schokopops zum gesunden Naschen - habe ich in der Qualität bisher nur bei der Geisinger Mühle gefunden.

22 February 2026 17:54

Jens F. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

etwas preisintensiv aber guter Geschmack

etwas preisintensiv aber guter Geschmack

16 February 2026 08:37

Karina V. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Herliche chocolade

Herliche chocolade

20 January 2026 10:34

Mihaela-Adina . Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Lecker!

Lecker!

Skip product gallery

You might also like it

Organic Spelt Pops Roasted and Sweetened
€4.90 
(€19.60/kg)
250 g
Spelt Chocolate Muesli
€4.95 
(€9.90/kg)
500 g
Spelt Crunchy Muesli
€3.95 
(€7.90/kg)
500 g