Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Organic Spelt Pops Pure"

Our Organic Spelt Pops Pure are the ideal base for your individual breakfast and a light snacking pleasure. This 100g pack contains airy-light, roasted spelt pops made exclusively from the finest spelt from certified organic farming and are deliberately unsweetened.

This gives you full control over the sweetness: Enjoy them classically with milk or yogurt and your preferred sweetener, mix them into a fruity smoothie, or simply snack on them pure straight from the bag as a light snack.

At a glance:

  • 100g pack
  • Airy-light, roasted spelt pops
  • 100% spelt from certified organic farming
  • Unsweetened – for individual sweetening
  • Ideal with milk, yogurt, or as a pure snack
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt* from certified organic farming
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100g

Energy1540 kJ /368 kcal
Fat2 g
of which saturated fatty acids0.3 g
Carbohydrates66 g
of which sugars2 g
Protein16 g
Salt0.03 g
Properties: Mild, No added sugar, Nutritious, Organic, Vegan, Wholemeal

2 of 2 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


2 reviews

30 June 2026 12:28

- S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

wie immer richtig lecker.

Sehr gutes Produkt und sehr guter Service.

22 January 2026 20:59

Uwe H. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Jederzeit wieder

Sehr gute Qualität

Skip product gallery

You might also like it

Organic Spelt Pops Roasted and Sweetened
€4.90 
(€19.60/kg)
250 g
Spelt Flakes
€4.75 
(€19.00/kg)
250 g
%
Spelt Flakes
€3.00  €4.65  (35.48% saved)
(€12.00/kg)
250 g
200 g