Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Crunchy Muesli"

Our Spelt Crunchy Muesli is the perfect choice for everyone who loves their mornings crunchy and fruity. This 500g package is distinguished by containing 100% spelt in the entire grain content, complemented by a harmonious blend of sweet fruits and crispy spelt.

Made from 75% spelt flakes, 9.3% honey, juicy sultanas, 4.4% honey-spelt* puffed, freeze-dried raspberries, dried apples, sunflower seeds, sunflower oil, rice flour and a hint of cinnamon, this muesli offers a multi-layered taste experience. Enjoy it with milk, yogurt or as a crunchy topping.

At a glance:

  • 500g package
  • Crunchy-fruity granola muesli
  • 100% spelt in grain content
  • With honey, fruits (sultanas, raspberries, apples) and sunflower seeds
  • Ideal for a nutritious and delicious breakfast start
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt* flakes 75% / Honey 9.3% / Sultanas / Honey-spelt* puffed 4.4% / Raspberries freeze-dried / Apples dried / Sunflower seeds / Sunflower oil / Rice flour / Cinnamon.
May contain traces of nuts, dairy products and soy
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100 g

Energy1514 kJ /358 kcal
Fat3.4 g
of which saturated fatty acids0.5 g
Carbohydrates66 g
of which sugar15.4 g
Protein7.8 g
Salt0.01 g
Properties: Aromatic, Crispy, Mild, Nutritious, Wholemeal

3 of 3 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


3 reviews

8 April 2026 19:45

Michaela N. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Die ganze Familie ist begeistert.

Gute produktqualität, guter Geschmack, Preis-Leistungsverhältnis passt.

8 March 2026 18:29

Lena B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Richtig fruchtig und mega lecker. Eingeweicht schmeckt

Richtig fruchtig und mega lecker. Eingeweicht schmeckt es am Besten.

26 January 2026 18:37

- C. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

3 Sterne

3 Sterne

Skip product gallery

Goes well with

Spelt Fruit Muesli with Puffed Spelt
€5.25 
(€10.50/kg)
500 g
Spelt Chocolate Muesli
€4.95 
(€9.90/kg)
500 g
Organic Spelt-Apple-Almond Breakfast
€4.95 
(€9.90/kg)
500 g
Spelt Flakes
€4.75 
(€19.00/kg)
250 g