Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Fruit Muesli with Puffed Spelt"

Our Spelt Fruit Muesli with Puffed Spelt offers you a light, fruity and nutritious start to the day. This 500g package is special because it contains 100% spelt in the entire grain content, complemented by a fine blend of sweet fruits and crispy spelt.

Made from spelt flakes, 23% carefully selected dried fruits (apples 10%, sultanas 9.5%, sour cherries), light puffed spelt, coconut chips, honey, sunflower oil and rice flour, this muesli offers a balanced taste experience. Spelt is an ancient wheat variety and comes from our own mill. Enjoy it with milk, yogurt or as a crunchy topping.

At a glance:

  • 500g package
  • 100% spelt in grain content
  • Light and fruity with puffed spelt and 23% dried fruits
  • Ideal for a nutritious breakfast start
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt* flakes / dried fruits 23% (apples 10% / sultanas 9.5% / sour cherries) / spelt* puffed / coconut chips / honey / sunflower oil / rice flour.
May contain traces of nuts, dairy products, soy and sesame.
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100g

Energy1618 kJ /384 kcal
Fat8.1 g
of which saturated fatty acids5.6 g
Carbohydrates63 g
of which sugars22 g
Protein9.6 g
Salt0.04 g
Properties: Aromatic, Fruity, Mild, Nutritious, Wholemeal

2 of 2 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


2 reviews

15 August 2026 09:11

Monika K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Qualität gut

Qualität gut

4 June 2026 21:43

Wolfgang- W. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Super-Food ...

Seit vielen Jahren beziehe ich - so wie auch erst kürzlich wieder einmal -- mein tägliches Dinkel-Frühstücks Müsli immer wieder ... Und dies auch in Zukunft nur von der Stadtmühle Geisingen!!

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Crunchy Muesli
€3.95 
(€7.90/kg)
500 g
Organic Spelt-Apple-Almond Breakfast
€4.95 
(€9.90/kg)
500 g
Spelt Chocolate Muesli
€4.95 
(€9.90/kg)
500 g