Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Flakes"

Our organic spelt flakes are the crispy start to a good day and a real treat for the whole family. This 250g pack contains golden-brown toasted flakes made from the finest organic spelt, which impress with their mild taste and pleasant crispiness.

Made from certified organic spelt from our own mill, refined with raw cane sugar, a pinch of salt, barley malt and sunflower lecithin as emulsifier, these flakes are the ideal base for your breakfast. Whether classic with milk, creamy yogurt, fresh fruit or nuts – they can be combined in many ways and ensure a delicious and energizing start to the morning.

At a glance:

  • 250g pack
  • Crispy spelt flakes
  • Made from certified organic spelt
  • With raw cane sugar, salt, barley malt and sunflower lecithin
  • Perfect with milk or yogurt
  • A breakfast delight for young and old
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt*/** / Raw cane sugar* / Salt / Barley malt* / Emulsifier: Sunflower lecithin
*from certified organic farming
**Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100g

Energy1521 kJ /364 kcal
Fat2.2 g
of which saturated fatty acids0.5 g
Carbohydrates68.5 g
of which sugars4.6 g
Protein12 g
Salt0.8 g
Properties: Crispy, Mild, Nutritious, Organic, Vegan, Wholemeal

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

30 June 2026 12:28

- S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Knusprig und lecker, einfach gut.

5 Punkte für Qualität, Preis und Service!

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Crunchy Muesli
€3.95 
(€7.90/kg)
500 g
Organic Spelt Pops Roasted and Sweetened
€4.90 
(€19.60/kg)
250 g
Spelt Fruit Muesli with Puffed Spelt
€5.25 
(€10.50/kg)
500 g