Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Chocolate Pudding"

Rapunzel Chocolate Pudding | Creamy organic indulgence with finest cocoa

Wonderfully creamy pudding with aromatic cocoa. Works perfectly with whole milk or soy milk. Mix pudding powder with 6 tablespoons cold milk and 40g Rapunzel Cristallino cane sugar or Rapadura whole cane sugar until smooth. Bring remaining milk to a boil, remove from heat and stir in the mixed powder. Bring to a brief boil again, then pour into a bowl or cold-rinsed mold. For molding, chill for at least 4 hours.
For 500 ml milk. Contents 43 grams.

Highlights of this pudding:

  • Intense cocoa flavor: With 29% strongly defatted organic cocoa powder.
  • Versatile: Works with cow's milk or vegan alternatives.
  • Naturally pure: Only three ingredients – corn starch, cocoa and a pinch of sea salt.
  • Gluten-free & organic: A safe indulgence for conscious enjoyers.

Ingredients

Corn starch*, cocoa powder* strongly defatted (29.00%), sea salt
*from certified organic cultivation

Average nutritional values per 100 g

Energy1483 kJ /351 kcal
Fat3.4 g
of which saturated fatty acids2.1 g
Carbohydrates68 g
of which sugar0 g
Protein7.8 g
Salt0.25 g
Product Type: Dessert Ingredients
Properties: Aromatic, Chocolaty, Gluten-free, Mild, Organic, Vegan

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

27 February 2026 17:33

Kurt-G. M. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

noch nicht probiert

noch nicht probiert

Skip product gallery

You might also like it

VIVANI Fine Dark 71% Cacao
€2.90 
(€36.25/kg)
80 g
Organic Vanilla Pudding
€1.25 
(€31.25/kg)
40 g
Spelt Butter Cookies
€4.15 
(€33.20/kg)
125 g