Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Coconut & Almond Butter with Dates"

Let yourself be tempted by Rapunzel Coconut & Almond Butter with Dates (Organic) - a nutty-sweet indulgence that adds a very special aroma to your dishes! This 250g jar combines exotic coconut butter with aromatic almonds and the gentle sweetness of dates for a delightful treat in 100% organic quality.

The consistency of the butter is versatile and adaptable: At cool room temperature it's spreadable, in the refrigerator it's firm, and from about 23°C it becomes almost liquid - so you can determine the consistency yourself depending on how you want to use it. If the coconut oil separates, simply stir it back in.

Uses: Ideal as a bread spread, in muesli, for desserts, sweets, cakes and fine pastries.

At a glance:

  • 250g jar
  • Nutty-sweet combination of coconut butter, almond butter and dates
  • 100% organic quality
  • Versatile kitchen use (bread spread, muesli, desserts, pastries)
  • Consistency varies with temperature (liquid, spreadable, firm)
  • Premium quality from Rapunzel

Ingredients

Coconut*(40.00%), Almonds*(40.00%), Dates*(20.00%)
contains the following allergenic ingredients: Tree nuts
*from certified organic farming

Average Nutritional Values per 100g

Energy2528 kJ / 611 kcal
Fat50.5 g
of which saturated fatty acids28.1 g
Carbohydrates20.7 g
of which sugars19.9 g
Protein12.8 g
Salt0.018 g
Properties: Aromatic, Gluten-free, Mild, No added sugar, Nutritious, Nutty, Organic, Vegan

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

13 March 2026 15:51

- K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Super zum Frühstück sehr lecker

Ein angenehmer Ersatz für Omas Marmelade. Kann ich gerne empfehlen.

Skip product gallery

You might also like it

White Almond Butter
€8.90 
(€35.60/kg)
250 g
Almond Butter
€8.90 
(€35.60/kg)
250 g
Vanilla Chestnut Cream
€4.95 
(€18.33/kg)
270 g