Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Cut Sanicle Herb"

Sanicle herb, cut, 50 g

Discover our cut sanicle herb (*Sanicula europaea*). Hildegard of Bingen already valued this herb for its versatile range of applications.

Traditional knowledge & Hildegard: Hildegard of Bingen saw sanicle as valuable for strengthening and inner balance.

Versatile application: As herbal tea, for compresses/baths or in herb mixtures.

Practically cut: For easy dosing and preparation.

Tea preparation: Pour hot water over 1-2 tsp, steep for 5-10 minutes.

Discover the traditional power of sanicle herb according to Hildegard!

Note: Traditional use, no healing promises. Consult a doctor for health concerns.

Ingredients

Sanicle herb

Product Type: Spices & Flavorings
Properties: Aromatic, Gluten-free, Mild, Nutritious, Savory, Vegan

1 of 1 reviews

Average rating of 3 out of 5 stars


0%

0%

100%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

12 March 2026 18:02

- I. Verifizierter Käufer

Review with rating of 3 out of 5 stars

Fehlkauf, leider habe ich etwas gekauft, was

Fehlkauf, leider habe ich etwas gekauft, was ich nicht wollte.

Skip product gallery

You might also like it

Licorice Root Cut
€5.95 
(€119.00/kg)
50 g
Yarrow Herb Cut
€7.95 
(€99.38/kg)
80 g
Organic - White Horehound Herb Cut
€6.95 
(€139.00/kg)
50 g
Licorice Juice
€11.95 
(€239.00/l)
50 ml
Loose Thyme
€4.90 
(€70.00/kg)
70 g
Peppermint Loose Leaf Tea
€4.40 
(€88.00/kg)
50 g