Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Licorice Juice"

  • Highest Quality: Made from carefully selected licorice, guaranteeing the best purity and naturalness.
  • Tradition Meets Modernity: Based on the proven insights of Hildegard of Bingen.
  • Trustworthy: Free from artificial additives, vegan and environmentally friendly production.

Preparation recommendation: Dilute the syrup with 5 parts water; store the prepared drink in the refrigerator and consume within a few days.

Ingredients

Water / Licorice juice extract 35%, Sorbitol (E420) 10.5% / Alcohol / Potassium sorbate (E202); contains 6.8% vol alcohol

Note: Contains licorice - excessive consumption should be avoided with high blood pressure; contains sorbitol - may have a laxative effect if consumed excessively.

Alcohol content: 6,8% vol.
Product Type: Alcoholic beverage, Syrup with alcohol
Properties: Aromatic, No added sugar, Savory (Sweet-Savory), Vegan

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

23 January 2026 12:01

- B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Tolles Produkt

Gut für Speisen und auch als Helfer bei gesundheitlichen Problemen.

Skip product gallery

Similar articles

Licorice Root Powder
€7.95 
(€99.38/kg)
80 g
Jura Rose Licorice
€14.95 
(€498.33/l)
50 ml
Nettle Skin Oil
€10.95 
(€365.00/l)
30 ml
Wormwood Oil - Skin Oil
€11.95 
(€398.33/l)
30 ml