Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Jura Rose Licorice"

Alcoholic extract from rose hip with licorice juice

Inspired by Hildegard of Bingen: A unique and premium formulation. The special combination of licorice and fine rose extracts creates a harmonious taste experience. Ideal for those seeking natural ways to wellbeing and balance.

Ingredients

Licorice juice 67% / Rose tincture / Contains alcohol 22% vol. / For sweetening food

Note: Contains licorice - excessive consumption should be avoided if you have high blood pressure.

Alcohol content: 22,8% vol.
Product Type: Alcoholic beverage, Syrup with alcohol
Properties: Aromatic, Mild, No added sugar, Savory (Sweet-Savory), Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Similar articles

Olive Oil with Rose Oil
€19.95 
(€665.00/l)
30 ml
Wormwood Oil - Skin Oil
€11.95 
(€398.33/l)
30 ml
Licorice Juice
€11.95 
(€239.00/l)
50 ml
Licorice Root Powder
€7.95 
(€99.38/kg)
80 g