Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Psyllium Cookies"

Our Virita Psyllium Cookies are a sensible addition to your high-fiber diet. This 200g pack offers you crispy cookies that are a valuable source of natural dietary fiber.

Important consumption recommendation: Adults can enjoy 3-5 cookies per day, children up to 2 cookies. Please always drink about 200 ml of liquid (e.g. fennel tea) per cookie to achieve the optimal effect.

At a glance:

  • 200g pack
  • High in fiber with psyllium husks
  • Supports a balanced diet
  • Convenient cookie form
  • Important note on fluid intake must be observed

Ingredients

Spelt*flour / Raw cane sugar / Sunflower oil / Fresh egg / Psyllium husks (approx. 1.1 g per cookie) / Quince jelly (sugar, naturally cloudy quince juice, lemon juice, gelling agent apple pectin)/ Spelt*flakes / Cream of tartar baking powder (acidifier cream of tartar (monopotassium tartrate) / raising agent baking soda (sodium hydrogen carbonate), corn starch) /Orange peel / Lemon peel / Cinnamon / Anise / Vanilla / Ginger / Nutmeg / Cardamom
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100g

Energy1427 kJ /341 kcal
Fat17 g
of which saturated fatty acids2.2 g
Carbohydrates40 g
of which sugars22 g
Protein6.1 g
Salt0.38 g
Properties: Aromatic, Fruity, High in fiber, Mild

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Spelt Energy Cookies
€7.80 
(€31.20/kg)
250 g
Spelt Fruit Bread
€17.25 
(€23.00/kg)
750 g
Spelt Galangal Cookies
€7.80 
(€31.20/kg)
250 g