Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Organic Spelt Chestnut Cookies"

Our organic spelt chestnut cookies are a unique, tender shortbread made with a delicate note of chestnut flour and almonds. These cookies are baked with the finest certified organic ingredients and offer a truly special taste experience.

The chestnut tree carries the power of the sun within itself and its fruit is useful against any weakness that is in man.

— Hildegard of Bingen

Our chestnut cookies bring this traditionally valued energy directly into your daily life – for heart, nerves and concentration.

With 38% spelt flour, 13% chestnut flour and 8% almonds, they combine full grain flavor with nutty-sweet nuances. Unrefined palm oil, raw cane sugar, sea salt, bourbon vanilla and coriander round off the recipe. The combination of these premium organic ingredients creates a tender bite and an unforgettable aroma. They are the perfect companion for your coffee break or a special treat for in-between moments.

At a glance:

  • Tender spelt shortbread cookies
  • With chestnut flour and almonds
  • Delicate, unique flavor profile

Ingredients

Spelt flour*/** 38%, unrefined palm oil*/ raw cane sugar*/ chestnut flour* 13%/ almonds* 8%/ sea salt/ bourbon vanilla*/ raising agent ammonium carbonate, coriander*.
May contain traces of tree nuts, milk, egg and sesame.
*from certified organic cultivation
**Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100g

Energy2086 kJ /499 kcal
Fat25.9 g
of which saturated fatty acids10.6 g
Carbohydrates57.4 g
of which sugars20.5 g
Protein7 g
Salt0.12 g
Properties: Aromatic, Nutty, Vegan

4 of 4 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


4 reviews

16 July 2026 19:25

Helmut S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Momentan mein Lieblingsgebäck.

Super Kekse mit guten Inhaltsstoffen.

15 April 2026 19:03

Michael K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Selten zu finden, und sehr gesund.??

Wer Maronen mag, dem schmecken sie. Ich werde nachbestellen. Dinkel und Maronen sind super gesund.

20 March 2026 16:50

Helmut S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Momentan mein Lieblingsgebäck.

Sehr feines Gebäck.

24 January 2026 12:37

Ursula P. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr lecker.

Habe diese Kekse schon oft bestellt, genossen und auch verschenkt. Sehr lecker und ich freue mich über den Maronen- Anteil darin.

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Wild Thyme Cookies
€7.80 
(€31.20/kg)
250 g
Spelt Galangal Cookies
€7.80 
(€31.20/kg)
250 g
Spelt Almond Biscotti
€3.25 
(€21.67/kg)
150 g