Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Galangal Cookies"

Our Spelt Galangal Cookies offer a unique taste experience for those who appreciate a subtle, spicier note in their baked goods. This 250g package contains tender cookies baked at Stadtmühle Geisingen with high-quality ingredients and exotic galangal root – a relative of ginger.

Galangal was already a valued spice for Hildegard of Bingen, who praised it for its beneficial properties. Made from spelt flour, butter, raw cane sugar, whole eggs, almonds, cream of tartar baking powder, and a pinch of salt, these cookies offer a fascinating balance between sweet and spicy. The delicate galangal accent gives them a unique depth that pairs perfectly with a cup of tea or coffee, but is also delightful on its own.

At a glance:

  • 250g package
  • With delicate spicier galangal note
  • Inspired by Hildegard of Bingen
  • Tender spelt cookies
  • Unique in taste
  • Ideal for special moments of indulgence

Ingredients

Spelt* flour / Butter / Raw cane sugar / Whole eggs / Almonds / Galangal / Cream of tartar baking powder (Acidifier cream of tartar (Monopotassium tartrate) / Leavening agent baking soda (Sodium hydrogen carbonate), Corn starch), Salt
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100g

Energy2171 kJ /519 kcal
Fat31 g
of which saturated fatty acids15 g
Carbohydrates48 g
of which sugars17 g
Protein9.4 g
Salt0.79 g
Properties: Aromatic, Nutty

3 of 3 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


3 reviews

31 July 2026 19:24

Weronika H. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Geschmacklich sehr gut und gute Qualität

Geschmacklich sehr gut und gute Qualität

19 June 2026 07:37

Birgit L. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Würzige kleine Köstlichkeit

Diese Kekse bestellen wir seit Jahren. Sie sind nicht zu süß, dazu würzig und wir nehmen sie zu japanischen grünen Tee. Für uns ist das perfekt

29 March 2026 09:12

Barbara R. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

irre lecker

irre lecker

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Wild Thyme Cookies
€7.80 
(€31.20/kg)
250 g
Spelt Energy Cookies
€7.80 
(€31.20/kg)
250 g
Organic Spelt Chestnut Cookies
€3.25 
(€21.67/kg)
150 g