Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Wild Thyme Cookies"

Our Spelt Wild Thyme Cookies offer a unique and surprising taste experience for lovers of special creations. This 250g baked treat is made at Stadtmühle Geisingen with premium spelt flour and plenty of butter. The special touch comes from the delicate wild thyme (quendel), a wild variety of thyme that gives these tender cookies a subtle, savory-aromatic accent. The recipe is completed with raw cane sugar, whole eggs, almonds, cream of tartar baking powder, salt and a hint of marjoram.

These cookies are perfect for those seeking the extraordinary and wanting to enjoy an exciting alternative to traditional sweets. They pair beautifully with tea, a glass of wine, or as an interesting accompaniment to cheese.

At a glance:

  • 250g package
  • Tender cookies with wild thyme
  • Delicate savory accent
  • Made with spelt flour & butter
  • For special moments of enjoyment
  • Freshly baked for shipping

Ingredients

Spelt flour* / Butter / Raw cane sugar / Whole eggs / Almonds / Wild thyme / Cream of tartar baking powder (acidulant cream of tartar (monopotassium tartrate) / leavening agent baking soda (sodium bicarbonate), corn starch), Salt, Marjoram
*Spelt is an ancient wheat variety

Average Nutritional Values per 100g

Energy2163 kJ /517 kcal
Fat30 g
of which saturated fatty acids15 g
Carbohydrates48 g
of which sugars17 g
Protein11 g
Salt0.79 g
Properties: Aromatic, Nutty

3 of 3 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


3 reviews

30 April 2026 07:45

Doris B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Zufrieden

Sehr gut

21 March 2026 06:37

Felix L. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Lecker - angenehme Quendel-Note!

Lecker! Leider trotz umfangreicher Transportsicherung sind doch einige zerbrochen. Die feine Quendel-Note machen diese Kekse zu einem leckeren Snack zu aromatischen Tees. Eine Bereicherung meines Geschmackshorizonts.

20 January 2026 10:12

Birgit L. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Ich liebe diese Kekse

herrlich diese kekse, nicht zu süß

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Galangal Cookies
€7.80 
(€31.20/kg)
250 g
Organic Spelt Chestnut Cookies
€3.25 
(€21.67/kg)
150 g
Spelt Energy Cookies
€7.80 
(€31.20/kg)
250 g