Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Duckweed Herbal Drink"

  • A high-quality natural product based on the principles of Hildegard of Bingen.
  • Contains duckweed, carefully selected herbs and spices that naturally support the immune system.
  • Free from artificial additives – 100% natural ingredients.

What makes the Duckweed Herbal Drink so special?

  • Unique recipe according to Hildegard of Bingen.
  • High concentration of duckweed for intensive effect.
  • 100% pure nature, free from chemical additives.

Note: Traditional use, no healing promises. Consult a doctor if symptoms persist.

Ingredients

Flavored wine-based drink made from organic white wine 84% (DE-ÖKO-006) / Honey / Flavoring with aromatic herbs: Ceylon cinnamon / Duckweed 2% / Wild mustard / Bedstraw / Tormentil / Ginger / Pepper / Sage / Fennel seeds / Contains sulfites / Alcohol 8.9% vol.

Average nutritional values per 100 ml

Energy 111 kJ / 26 kcal
Carbohydrates 6.5 g
of which sugars 5.1 g
Other Contains negligible amounts of fat, saturated fatty acids, protein and salt. Contains approx. 8% vol. alcohol
Alcohol content: 8,6% vol.
Product Type: Alcoholic beverage, Herbal & spiced wines
Properties: Aromatic, Savory (Sweet-Savory)

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Water Lentil Herbal Drink
€17.95 
(€35.90/l)
500 ml
Fennel Spice Blend
€8.95 
(€179.00/kg)
50 g
Ceylon Cinnamon Bark Cut
€5.95 
(€119.00/kg)
50 g
Summer Savory / Savory Herb Rubbed
€5.95 
(€119.00/kg)
50 g