Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Galangal Dark Chocolate"

Galangal Dark Chocolate | Bold, spicy indulgence with 5% galangal

For lovers of more intense flavors: The Galangal Dark Chocolate combines premium dark chocolate (min. 50% cocoa) with the characteristic warmth of galangal root. With a high galangal content of 5%, this bar offers an intense taste experience that perfectly balances smoothness and spicy heat.

This special recipe is deeply rooted in Hildegard tradition and values galangal root as a precious daily companion. An indulgence that appeals to both body and spirit.

"A person who has heart pain and whose heart is weak should eat enough galangal, and it will make them feel better."
– Based on Hildegard of Bingen

Highlights of this bar:

  • High galangal content: 5% pure root powder for a pleasant spiciness.
  • Fine bitter indulgence: At least 50% cocoa content for an intense chocolate experience.
  • Hildegard wisdom: Traditional application in modern form.
  • Special aroma: Bold, spicy and invigorating.

Ingredients

Sugar/ Cocoa mass/ Cocoa butter/ Butter fat/ Emulsifier: Soy lecithin/ Aroma: Vanilla/ Galangal root powder 5%
Product Type: Chocolate & Pralines
Properties: Aromatic, Chocolaty, Savory

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

12 March 2026 18:03

- I. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

sehr gut

sehr gut

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Galangal Cookies
€7.80 
(€31.20/kg)
250 g
VIVANI Fine Dark 71% Cacao
€2.90 
(€36.25/kg)
80 g
Pellitory Root Powder
€14.95 
(€149.50/kg)
100 g