Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Ginger Root Powder"

The ginger powder according to Hildegard of Bingen is a versatile natural product. It is known for its beneficial effects and its ability to provide inner warmth. Ginger is traditionally valued for supporting general well-being and can be a valuable addition to a conscious diet.

Application recommendation: Stir 1–2 knife tips into food or drinks, can be used daily.

Ingredients

100% ginger root powder
Properties: Gluten-free, Vegan

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

23 January 2026 15:26

Michael G. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Alles Bestens, schnelle Lieferung ,sehr gute Qualität , bin sehr zufrieden ,jederzeit wieder !

Ingwer ist sehr gesund ,unterstützt das Imunsistem ,wirkt entzündunshemmend,bei Erkältung sehr gut, Es ist ein natürliches Antibiotika !

Skip product gallery

Matching products

Galangal Root Powder
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Organic - Fennel Herb Cut
€5.95 
(€119.00/kg)
50 g
Pellitory Root Powder
€14.95 
(€149.50/kg)
100 g
Licorice Root Powder
€7.95 
(€99.38/kg)
80 g
Organic Fennel Powder
€6.95 
(€69.50/kg)
100 g
Wild Thyme Powder
€9.95 
(€99.50/kg)
100 g
Ginger Lozenges
€9.95 
(€0.07/pc)
150 pcs