Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Ground Ivy Herbal Tonic"

The Ground Ivy Herbal Tonic is a high-quality composition made from exquisite ground ivy herb, finely balanced with nutmeg, basil, and the warming galangal root. This recipe is based on the centuries-old traditions of Hildegard von Bingen and is highly valued for its clarifying and soothing properties.

In a time of increasing environmental influences, this tonic offers a natural way to support general well-being. The carefully selected organic ingredients harmonize perfectly, making this herbal wine a valuable companion for your vitality.

  • Purely Natural: Free from artificial additives, crafted according to traditional monastic medicine.
  • Organic Quality: Based on 80% organic white wine for the highest purity and enjoyment.
  • Ground Ivy Power: Known in the Hildegard teachings as a valuable herb for inner clarification.
  • Harmonious Recipe: The combination of herbs and spices provides a savory and elegant aroma.

Recommended Consumption: Enjoy a liqueur glass (approx. 20–30 ml) 3 times daily before and after meals. Traditionally, use as a tonic regime over a period of 6 to 12 weeks is recommended.

Important Notice:
This product is a food product and not a medicinal drug. The described properties are based on historical records of the Hildegard teachings and serve to support general well-being. Contains alcohol (sulphites).

Packaging unit: 1 bottle (500 ml)

Ingredients

Organic white wine* 80% (organic grapes, organic sucrose, antioxidant: sulphites), honey, caraway, basil, pear mistletoe, ground ivy herb, nutmeg, galangal root.
*from controlled organic cultivation.
Alcohol content 7% vol.

Average Nutritional Values per 100 ml

Energy407 kJ / 97 kcal
Carbohydrates12.9 g
of which sugars10.2 g
Otherminor amounts of fat, saturated fatty acids, protein, and salt. Contains approx. 8% vol. alcohol
Alcohol content: 7% vol.
Product Type: Alcoholic beverage, Herbal & spiced wines
Properties: Aromatic, Organic

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Spelt Energy Cookies
€7.80 
(€31.20/kg)
250 g
Hart's-tongue Herbal Drink
€15.50 
(€31.00/l)
500 ml
Spice Cookie Powder
€9.95 
(€99.50/kg)
100 g