Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Hart's Tongue Fern Powder"

HART'S TONGUE FERN, Phyllitis scolopendrium, Polypodiaceae, Polypody family.

Hart's tongue fern powder, based on historical traditions from Hildegard of Bingen.

The hart's tongue is warm and benefits the liver, lungs and painful intestines. (...) It helps the liver, cleanses the lungs and heals painful intestinal ailments, eliminates internal suppuration and mucus.

Lick this hart's tongue powder from your hand before and after eating and it will eliminate headaches and chest pain and also calm other pains in your body.

— Hildegard of Bingen

Ingredients

Hart's tongue fern
Properties: Gluten-free, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Wild Thyme Powder
€9.95 
(€99.50/kg)
100 g
Organic Fennel Powder
€6.95 
(€69.50/kg)
100 g
Hart's-tongue Herbal Drink
€15.50 
(€31.00/l)
500 ml
Hart's Tongue Herbal Tonic (Cure)
€85.50 
(€28.50/l)
6x500 ml
Long Pepper Crushed
€9.95 
(€199.00/kg)
50 g
Pellitory Root Powder
€14.95 
(€149.50/kg)
100 g
Hart's-tongue Fern Spice Blend
€9.95 
(€165.83/kg)
60 g