Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Ceylon Cinnamon Bark Cut"

Discover the fascination of Ceylon cinnamon: indulgence for your kitchen.
The cut Ceylon cinnamon bark enriches your dishes with its fine, warm and sweet aroma. Even Hildegard of Bingen valued this noble spice as a warming ingredient in foods.

Special Features & Benefits:

  • Ceylon cinnamon is milder and sweeter in taste than Cassia cinnamon and is excellent for refinement.

Versatile Application – Ideal for dishes with longer cooking or steeping time:

  • Warming beverages: mulled wine, tea, cocoa.
  • Sweet dishes: compote, rice pudding.
  • Savory dishes: curries, braised dishes.

Give your dishes the special aroma of Ceylon cinnamon, inspired by traditional recipes. CINNAMON, Cinnamomum ceylanicum, Lauraceae, Laurel family, Origin: India

Cinnamon is very warm and has great powers and drives out the bad juices from man and makes him healthy. Whoever has pain in his heart, let him take cinnamon and drink it often in wine, and he will feel better.

— Hildegard of Bingen

Ingredients

100% cinnamon bark cut (Ceylon cinnamon)
Product Type: Spices & Flavorings
Properties: Aromatic, Gluten-free, Mild, Nutritious, Savory, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

1 book
Ceylon Cinnamon Ground
€2.90 
(€58.00/kg)
50 g
Organic Balsam Fennel Tea
€9.95 
(€99.50/kg)
100 g
Pellitory Root Powder
€14.95 
(€149.50/kg)
100 g
Organic - White Horehound Herb Cut
€6.95 
(€139.00/kg)
50 g
Galangal Root Powder
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Master Root, Cut
€17.95 
(€359.00/kg)
50 g
Hart's-tongue Fern Spice Blend
€9.95 
(€165.83/kg)
60 g