Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Herbal Toothpaste with Vine Ash"

This herbal toothpaste gently and thoroughly cleanses teeth and is inspired by traditional knowledge. It contains extracts from vervain, wormwood, and chickweed, as well as ash from vine branches, contributing to your daily oral care. Regular brushing with this paste provides a pleasantly clean feeling and fresh breath.

Ingredients

AQUA, CALCIUM CARBONATE, SORBITOL, WINE, SILICA, HYDROXYETHYLCELLULOSE, COCAMIDOPROPYL BETAINE, ALCOHOL, VERBENA OFFICINALIS EXTRACT, STELLARIA MEDIA EXTRACT, ARTEMISIA ABSINTHIUM EXTRACT, SODIUM CHLORIDE, SODIUM BENZOATE, MENTHA VIRIDIS LEAF OIL, LIMONENE, VITIS VINIFERA PLANT ASH.
Application Area: Mouth
Benefits: Cleansing & Refreshing
Product Type: Toothpaste
Special Features: Fragrance-Free, Natural cosmetics, Silicone-free/Paraben-free

9 of 9 reviews

Average rating of 4.7 out of 5 stars


78%

22%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


9 reviews

2 October 2026 17:29

Gabriele S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr gute Qualität, hilft bei empfindlichen Zahnfleisch

Sehr gute Qualität, hilft bei empfindlichen Zahnfleisch

9 August 2026 17:04

Mario G. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sauber und gesund

Angenehmer Geschmack und das ohne Flurid.

20 July 2026 12:19

Reiner M. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

sehr gut

sehr gut

16 May 2026 09:07

-Brigitte . Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Die Zahncreme bestelle ich jetzt zum zweiten

Die Zahncreme bestelle ich jetzt zum zweiten Mal. Sie ist ihr Geld wert.

17 March 2026 10:24

Christian G. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

erfrischend

Sehr gesund - hat einen guten und frischen Geschmack

29 January 2026 08:38

Susanna P. Verifizierter Käufer

Review with rating of 4 out of 5 stars

Angenehmer Geschmack und Konsistenz

Angenehmer Geschmack und Konsistenz

23 January 2026 15:30

Michael G. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Alles Bestens, schnelle Lieferung ,sehr gute Qualität , bin sehr zufrieden ,jederzeit wieder !

Rebaschenzahncreme ist das beste um die Zähne gesund zu halten , gehe schon jahrelang nicht mehr zum Zahnarzt !

22 January 2026 16:24

Siglinde B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Diese Zahncreme kann ich nur jedem empfehlen

Diese Zahncreme kann ich nur jedem empfehlen

15 January 2026 07:21

Doris B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 4 out of 5 stars

Gut

Gut

Skip product gallery

You might also like it

OR-DO Balm
€33.90 
(€678.00/l)
50 ml
Wormwood Ointment
€26.95 
(€539.00/l)
50 ml
Vine Ash Dental Care
€11.90 
(€47.60/l)
250 ml
Plum Ash Lye - Alkaline Hair Care
€16.95 
(€33.90/l)
500 ml