Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Mulberry Drink"

This organic mulberry drink is crafted from high-quality organic white wine and select organic mulberries. The recipe follows the traditions of Hildegard von Bingen, combining 100% natural ingredients to create a unique taste experience. Its mild aroma makes it an ideal addition to your daily routine.

  • Pure and natural: 100% natural organic ingredients with no artificial additives.
  • DE-ÖKO-006: Certified organic quality ensuring the highest purity.
  • Traditional production: Aromatized wine-based drink inspired by historical recipes.

Ingredients

Flavored wine-containing beverage made from organic white wine 80% (DE-ÖKO-006) / Honey / Flavoring with herbs: Organic mulberries 3.5% / Red wine vinegar / Contains Sulfites / Alcohol 8.1% vol.

Average Nutritional Values per 100 ml

Energy 199 kJ / 47 kcal
Carbohydrates 11.7 g
of which sugars 10.7 g
Other Contains minimal amounts of fat, saturated fatty acids, protein and salt. Contains approx. 8% vol. alcohol
Alcohol content: 8,4% vol.
Product Type: Alcoholic beverage, Herbal & spiced wines
Properties: Aromatic, Organic

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Similar articles

Organic Blackberry Leaf Drink
€15.50 
(€31.00/l)
500 ml
Hart's-tongue Herbal Drink
€15.50 
(€31.00/l)
500 ml
Sage Clary Herbal Wine Drink
€15.50 
(€31.00/l)
500 ml