Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Organic Wormwood Tonic Jura"

  • A high-quality natural remedy based on the formulations of Hildegard of Bingen.
  • Carefully selected organic certified ingredients for effective metabolic support.

Why should you choose this wormwood tonic?

  • Purely organic: Only certified organic ingredients.
  • Traditionally inspired: Proven recipes from Hildegard of Bingen.
  • Versatile use: Ideal for a spring cleanse or regular detox.
  • Highest quality: Strict controls and sustainable production.

Note: Traditional use, no health claims. Consult a doctor if you have any concerns.

Ingredients

Flavored wine-based drink made from organic white wine 80% (DE-ÖKO-006) / Organic honey / Organic wormwood juice 3.5% / Contains sulfites / Alcohol 8.8% vol.

Average Nutritional Values per 100 ml

Energy 121 kJ / 29 kcal
Carbohydrates 7.1 g
of which sugars 6.2 g
Other Contains minimal amounts of fat, saturated fatty acids, protein and salt. Contains approx. 8% vol. alcohol
Alcohol content: 7,7% vol.
Product Type: Alcoholic beverage, Herbal & spiced wines
Properties: Aromatic, Organic

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Organic Wormwood Drink (Cure) Jura
€85.50 
(€28.50/l)
6x500 ml
Organic - Parsley Tonic Jura
€15.50 
(€31.00/l)
500 ml
Organic Blackberry Leaf Drink
€15.50 
(€31.00/l)
500 ml
Wormwood Cream Jura
€19.95 
(€498.75/kg)
40 g