Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Sage Clary Herbal Wine Drink"

Our Clary Sage Elixir is a traditional herbal drink based on the historical recipes of Hildegard von Bingen. The harmonious blend of organic white wine, pure honey, clary sage, pennyroyal, and fennel seeds offers a uniquely distinctive and aromatic taste experience. A completely natural product for enthusiasts of traditional monastic herbalism.

  • Traditional recipe: Carefully balanced according to the teachings of Hildegard von Bingen.
  • All-natural: Made without artificial additives or flavorings.
  • Aromatic herbal power: Featuring clary sage, fennel, and pennyroyal in an organic wine base.

Recommendation: Traditionally, a small glass (approx. 40 ml) is enjoyed twice daily, after lunch and dinner.

Storage instructions: Store in a dry place away from heat. Once opened, keep refrigerated and consume within 2 weeks. Enjoy this product as a traditional beverage as part of a balanced lifestyle.

Ingredients

Flavored wine-containing beverage made from organic white wine 80% / honey / flavoring with aromatic herbs clary sage 1% / pennyroyal mint / fennel seeds / contains sulfites / alcohol 8.8% vol.

Average nutritional values per 100 ml

Energy 181 kJ / 43 kcal
Carbohydrates 10.6 g
of which sugars 8.6 g
Other Contains minor amounts of: fat, saturated fatty acids, protein and salt. Contains approx. 8% vol. alcohol
Alcohol content: 8,4% vol.
Product Type: Alcoholic beverage, Herbal & spiced wines
Properties: Aromatic, Mild, Organic, Savory (Sweet-Savory)

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

24 July 2026 18:42

Angelika B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Alle Produkte tadellos,seit Fastenwochen kennengelernt und haben

Alle Produkte tadellos,seit Fastenwochen kennengelernt und haben ihren Platz im Vorratsschrank

Skip product gallery

Similar articles

Juractiv Herbal Tonic
€15.50 
(€31.00/l)
500 ml
Ground Ivy Herbal Tonic
€15.50 
(€31.00/l)
500 ml
Hart's-tongue Herbal Drink
€15.50 
(€31.00/l)
500 ml