Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Nettle Skin Oil"

Jura Nettle Skin Oil is a high-quality skincare oil whose formula is inspired by the wisdom of Hildegard of Bingen. With the power of nettles and olive oil, it supports the regeneration and care of your skin.

  • Contains 100% natural ingredients for gentle care.
  • Inspired by traditional recipes of Hildegard of Bingen.
  • Ideal for sensitive skin or as a relaxing massage oil.

Ingredients

Olea europaea fruit oil, Urtica dioica extract

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

20 July 2026 12:18

Reiner M. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

sehr gut

sehr gut

Skip product gallery

Similar articles

Violet Cream Jura
€19.95 
(€498.75/kg)
40 g
Fir Cream Jura
€19.95 
(€498.75/kg)
40 g
Galangal Lozenges Jura 250 pcs
€14.95 
(€0.06/pc)
250 pcs
Hawkweed Powder
€6.95 
(€347.50/kg)
20 g