Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Olive Oil with Rose Oil"

This Olive Oil with Rose Oil from Jura is a high-quality natural product that follows the ideas of Hildegard of Bingen.

It combines mild olive oil with genuine rose oil, offering versatile application possibilities.

  • High-quality and pure ingredients
  • Based on the renowned teachings of Hildegard of Bingen
  • Versatile usage – both in the kitchen and for body care

Positive properties of the product:

  • Well-being: Can promote inner balance and contribute to general vitality
  • Skincare: Can provide moisture to the skin and support natural recovery
  • Fragrance: Develops a delicate and pleasant aroma

Ingredients

Olea europeae fruit oil (Olive oil) / Rosa damascena flower oil (Rose petal oil) / Citronellol / Geraniol / Linalol / Citral / Eugenol / Limonene

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Similar articles

Violet Skin Oil
€11.95 
(€398.33/l)
30 ml
Vine Ash Dental Care
€11.90 
(€47.60/l)
250 ml
Wormwood Oil - Skin Oil
€11.95 
(€398.33/l)
30 ml
Nettle Skin Oil
€10.95 
(€365.00/l)
30 ml