Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Hildegard's 6-Herb Bitter"

HILDEGARD'S 6-HERB BITTER, a delicious herbal liqueur with the spices of the 6 pillars according to Hildegard of Bingen.
Hildegard 6-Herb Bitter is enjoyed like any other herbal bitter. It consists of the 6 most important Hildegard herbs based on the 6 life rules of Hildegard of Bingen. The bitter can be enjoyed both before meals as an aperitif (digestive stimulant) as well as after eating as a digestive. Recommendation ½ - 1 liqueur glass.

Ingredients

Bertram / Masterwort / Bear root / Clary sage / Tormentil / Noble pelargonium /
Alcohol content 34.0% vol.
Alcohol content: 31,9% vol.
Product Type: Alcoholic beverage, Herbal & spiced wines
Properties: Aromatic, No added sugar, Savory, Vegan

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

14 March 2026 16:50

Sven S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Gute Bitterstoffe, endlich

Gute Bitterstoffe, endlich

Skip product gallery

Similar articles

Hildegard's Herbal Bitter
€4.95 
 
50 ml
Galangal Honey Paste
€9.95 
(€49.75/kg)
200 g
Juractiv Herbal Tonic
€15.50 
(€31.00/l)
500 ml
Organic - Parsley Tonic Jura
€15.50 
(€31.00/l)
500 ml