Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Hildegard's Herbal Bitter"

Hildegard’s Magenbitter is a distinctive herbal bitter, crafted as an alcoholic infusion from a carefully balanced selection of exquisite herbs and spices. This blend impresses with its bold, pronounced bitter flavor and draws upon the traditional herbal wisdom of Hildegard von Bingen. An intense taste experience for lovers of robust herbal specialties.

  • Bold aroma: Intense bitter flavor derived from high-quality herbal extracts.
  • Traditional blend: Features gentian root, centaury, and galangal.
  • Pure and natural: Made without artificial flavors or colorings.

Ingredients

Gentian root, centaury, dandelion, anise, bitter fennel, wormwood, yarrow and galangal. Contains 35.8% vol. alcohol.
Alcohol content: 35,8% vol.
Product Type: Alcoholic beverage, Herbal & spiced wines
Properties: Aromatic, No added sugar, Savory, Vegan

2 of 2 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


2 reviews

14 March 2026 16:47

Sven S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr guter Bitter, bravo

Sehr guter Bitter, bravo

20 February 2026 15:53

- C. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr zufrieden

Der Magenbitter unterstützt bestens meine Verdauung. Viel weniger Blähungen

Skip product gallery

Similar articles

Ceylon Cinnamon Bark Cut
€5.95 
(€119.00/kg)
50 g
Hildegard's 6-Herb Bitter
€9.95 
(€99.50/l)
100 ml
Fennel Spice Blend
€8.95 
(€179.00/kg)
50 g
Cubeb Pepper Whole
€8.95 
(€179.00/kg)
50 g