Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Violet Skin Oil"

This Violet Skin Oil is a high-quality and pure extract of violet blossoms in finest olive oil. It is inspired by traditional formulations, as they were used for example in the monastic medicine of Hildegard of Bingen.

The oil is carefully and gently produced and is free from artificial fragrances as well as unnecessary additives. Due to its purely natural ingredients (olive oil and violet extract), it is particularly gentle and can be used versatilely for skin care.

At a glance:

  • 30 ml bottle
  • High-quality extract from violet blossoms
  • Base: Pure olive oil
  • Inspired by monastic medicine/Hildegard of Bingen
  • Free from artificial additives

Ingredients

Olea europaea fruit oil (Olive oil) / Viola odorata extract (Violet)
Application Area: Body, Face, Special care
Benefits: Nourishing, Soothing
Product Type: Fats & Oils
Special Features: Natural cosmetics, Silicone-free/Paraben-free, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Violet Cream Jura
€19.95 
(€498.75/kg)
40 g
Violet Ointment
€26.95 
(€539.00/l)
50 ml
Virita Violet Flower Water
€29.90 
(€239.20/l)
125 ml