Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Violet Cream Jura"

The Jura Violet Cream is a traditional cosmetic based on the teachings of Hildegard of Bingen. It is an original preparation without chemical additives.

The rich ointment base consists of pure goat fat and olive oil, which make the skin supple. With genuine rose oil, the cream gets a fine fragrance note. It is recommended for the care of dry and scarred skin.

Application instructions: Apply thinly to affected areas 2-3 times daily. Please store in the refrigerator.

And if someone suffers from the head, let him anoint his forehead crosswise with it, and he will feel better. But also whoever has any ulcers in his body, let him use this ointment. And where cancer and other worms eat away at a person's flesh, it should be anointed over it, and the worms will die when they have tasted it.
— Hildegard of Bingen

Important note: This quote reflects medieval medicine and does not constitute a current healing promise. This product serves exclusively for cosmetic care and does not replace a doctor's visit.

At a glance:

  • 40g jar
  • Cosmetics according to Hildegard of Bingen
  • Original preparation without chemical additives
  • With goat fat, olive oil and violet extract
  • For care of dry and scarred skin

Ingredients

Caprae fat (goat fat), Olea europaea fruit oil (olive oil), Viola odorata extract, Rosa damascena flower oil (rose oil), Citronellol, Geraniol, Linalool
Application Area: Body, Face, Special care
Benefits: Nourishing, Regenerating / Repairing
Product Type: Cremes
Special Features: Natural cosmetics, Silicone-free/Paraben-free

7 of 7 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


7 reviews

2 October 2026 10:34

Anneliese S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Empfehlenswert

Die Qualität finde ich sehr rein und natürlich. Meine Narben haben sich an fast allen Stellen zurückgebildet.

3 September 2026 09:13

Anette B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

habe eine große Narbe und ich finde,

habe eine große Narbe und ich finde, sie ist schon weicher geworden.

9 August 2026 17:03

Mario G. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Funktioniert wie gehofft

Sehr angenehm in der Anwendung, nutze es für eine Art Hautausschlag und bei mir wirkt es.

20 February 2026 17:54

Adelgund K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr gut.

Super Konsistenz. Spürt man abends noch auf der Haut. Half meinem entzündeten Finger.

20 February 2026 15:57

- C. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr zufrieden

Meine Haut war stellenweise etwas rau. Nach wenigen Tagen wurde die Situation besser. Die Creme ist sehr ergiebig und duftet gut.

23 January 2026 16:10

Elke S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Optimal

Endlich eine Veilchencreme welche wirklich dem Rezept der Hildegard von Bingen entspricht.

22 January 2026 09:36

Christine K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Ausgezeichnete Wundheilung und mehr...

Hoch wirksame Creme im Bereich der Wundheilung! Narben verheilen auch im fortgeschrittenen Lebensalter kaum sichtbar, und vor allem hilft die Creme bei Zysten, zusammen mit Amethyst-Stein bei Warzen und Überbeinen (Ganglion). Uneingeschränkt zu empfehlen! Ausprobieren lohnt immer!

Skip product gallery

You might also like it

Wild Thyme Cream Jura
€19.95 
(€498.75/kg)
40 g
Fir Cream Jura
€19.95 
(€498.75/kg)
40 g
Wormwood Cream Jura
€19.95 
(€498.75/kg)
40 g
Violet Ointment
€26.95 
(€539.00/l)
50 ml
Virita Violet Flower Water
€29.90 
(€239.20/l)
125 ml
Violet Skin Oil
€11.95 
(€398.33/l)
30 ml
Virita Intimate Cream
€35.50 
(€284.00/l)
125 ml
Virita Sun Protection Cream SPF
€34.90 
(€279.20/l)
125 ml
Virita Lily Blossom Cream
€39.90 
(€319.20/l)
125 ml
Virita Sage Cream
€32.90 
(€263.20/l)
125 ml