Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Fir Cream Jura"

The Fir Cream is a traditional cosmetic product based on the principles of Hildegard of Bingen. This is an original preparation without chemical additives, made with butter and fresh fir shoots as its base.

The cream is ideal for caring for the forehead, temples, and chest area. It contains natural extracts from fresh fir shoots (*Picea abies*) and sage, complemented by mountain pine oil, which are known for their beneficial properties.

Application instructions: Apply thinly to affected areas 2-3 times daily. Please store in the refrigerator to ensure the quality of the natural ingredients.

At a glance:

  • 40 g jar
  • Cosmetic according to Hildegard of Bingen
  • Original preparation without chemical additives
  • Base of butter and fresh fir shoots
  • For care of forehead, temples and chest area

The fir is more warm than cold and has many powers within it. ... When a person suffers from pain, whether in the stomach area or from headaches, let them anoint the affected areas with it.

— Hildegard of Bingen

Ingredients

Butyrum (Butter), Picea abies bud extract (fresh fir shoots), Salvia officinalis leaf extract (sage), Pinus mugo leaf oil (mountain pine oil), Limonene
Application Area: Body, Face, Special care
Benefits: Cleansing & Refreshing, Nourishing
Product Type: Cremes
Special Features: Natural cosmetics, Silicone-free/Paraben-free

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Fir Balm
€26.95 
(€539.00/l)
50 ml
Wild Thyme Cream Jura
€19.95 
(€498.75/kg)
40 g
Violet Cream Jura
€19.95 
(€498.75/kg)
40 g
Wormwood Cream Jura
€19.95 
(€498.75/kg)
40 g
Virita Intimate Cream
€35.50 
(€284.00/l)
125 ml
Virita Sun Protection Cream SPF
€34.90 
(€279.20/l)
125 ml
Virita Lily Blossom Cream
€39.90 
(€319.20/l)
125 ml
Virita Sage Cream
€32.90 
(€263.20/l)
125 ml