Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Wormwood Cream Jura"

Cosmetics according to Hildegard of Bingen - Wormwood Cream
Original preparation without chemical additives / with deer and goat fat. Nourishes cracked and chapped skin. Apply 2-3 times daily. An addition of rose oil gives the cream a fine fragrance. Store in refrigerator.

If a person is plagued by rheumatism, where even his joints threaten to break, then crush wormwood into juice and make a salve from it, and let him anoint his joints with it, especially under heat radiation (for example from elm wood fire), and the pain will subside.

– Hildegard of Bingen

Important Notice: The quote reflects medieval medicine and represents no current healing promise. This product serves exclusively for cosmetic care and does not replace a doctor's visit.

Ingredients (INCI)

DEER FAT, OLEA EUROPAEA FRUIT OIL, CAPRAE FAT, ARTEMISIA ABSINTHIUM EXTRACT, ROSA DAMASCENA FLOWER OIL, ARTEMISIA ABSINTHIUM OIL, CITRONELLOL, GERANIOL, LINALOOL.
Application Area: Body
Benefits: Nourishing, Regenerating / Repairing
Product Type: Cremes
Special Features: Silicone-free/Paraben-free

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Violet Cream Jura
€19.95 
(€498.75/kg)
40 g
Rue Warming Salve
€30.90 
(€618.00/l)
50 ml
Virita Red Intensive Care
€29.90 
(€996.67/l)
30 ml