Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Wild Thyme Cream Jura"

The Jura Wild Thyme Cream is a traditional cosmetic based on the teachings of Hildegard of Bingen. This is an original preparation without chemical additives, specially developed for the care of dry skin.

The cream's base consists of goat fat (Caprae fat) combined with olive oil and extracts from wild thyme (Thymus serpillum) and thyme oil. This combination supports the skin's regeneration and provides intensive moisture.

Application: For dry skin care, apply cream several times daily. Please store in the refrigerator to ensure the quality of the natural ingredients.

At a glance:

  • 40 ml jar
  • Cosmetics according to Hildegard of Bingen
  • Original preparation without chemical additives
  • With goat fat and wild thyme extract
  • For dry skin care

When a person breaks out with scabies, he should take wild thyme and it will heal him.

— Hildegard of Bingen

Ingredients

Caprae fat (goat fat), Olea europaea fruit oil (olive oil), Thymus serpillum extract (wild thyme), Thymus vulgaris oil (thyme oil), Rosa damascena flower oil (rose oil), Citronellol, Geraniol, Linalool, Limonene
Application Area: Body, Face
Benefits: Moisturizing, Regenerating / Repairing, Soothing
Product Type: Cremes
Special Features: Natural cosmetics, Silicone-free/Paraben-free

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Fir Cream Jura
€19.95 
(€498.75/kg)
40 g
Violet Cream Jura
€19.95 
(€498.75/kg)
40 g
Wormwood Cream Jura
€19.95 
(€498.75/kg)
40 g
Wormwood Ointment
€26.95 
(€539.00/l)
50 ml
Virita Red Intensive Care
€29.90 
(€996.67/l)
30 ml
Virita Lily Blossom Cream
€39.90 
(€319.20/l)
125 ml
Herbal Toothpaste with Vine Ash
€6.95 
(€92.67/l)
75 ml
Rue Warming Salve
€30.90 
(€618.00/l)
50 ml
Virita Violet Flower Water
€29.90 
(€239.20/l)
125 ml