Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Wormwood Oil - Skin Oil"

Wormwood Skin Oil based on Hildegard von Bingen

Our wormwood skin oil is a precious blend of pure olive oil and the valuable essences of fresh wormwood herb (Artemisia absinthium). Inspired by the centuries-old traditions of monastic healing associated with Hildegard von Bingen, this skin oil provides intensive care and is traditionally used as a soothing rub for the chest and back areas.

  • Traditional formula: Produced according to the teachings of Hildegard von Bingen.
  • Pure natural care: High-quality olive oil serves as the base for gentle absorption by the skin.
  • Well-being through massage: Especially valued as a warming treatment during the cold season.
  • All-natural: Free from artificial preservatives or synthetic fragrances.

Application: Apply gently to the skin as needed (particularly on the chest and back) and massage in using circular motions. This warming rub supports general well-being.

Ingredients

Olea europaea fruit oil (Olive oil) / Artemisia absinthum extract / Linalool / Extract of fresh wormwood in olive oil

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Similar articles

Wormwood Cream Jura
€19.95 
(€498.75/kg)
40 g
Violet Cream Jura
€19.95 
(€498.75/kg)
40 g
Fir Cream Jura
€19.95 
(€498.75/kg)
40 g
Nettle Skin Oil
€10.95 
(€365.00/l)
30 ml