Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Organic Almonds"

Perfect for muesli, baking and desserts or as a crunchy snack. - Almonds may contain traces of other nuts due to production conditions.

Ingredients

Almond kernels*
*from certified organic cultivation

Allergen Information
Contains: Tree nuts (e.g. nuts) and tree nut products, Tree nut: Almonds. May contain traces of Peanuts and peanut products, Tree nut: Cashew nut, Tree nut: Hazelnut, Tree nut: Macadamia nut, Tree nut: Brazil nut, Tree nut: Pecan nut, Tree nut: Pistachio, Tree nut: Walnut.

Average Nutritional Values per 100 g

Energy2471 kJ / 598 kcal
Fat52 g
of which saturated fatty acids5.6 g
Carbohydrates3.9 g
of which sugars3.9 g
Protein22 g
Salt<0.01 g
Properties: Aromatic, Gluten-free, Mild, Nutritious, Nutty, Organic, Savory, Vegan

2 of 2 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


2 reviews

20 July 2026 12:19

Reiner M. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

gut

gut

23 January 2026 00:41

Petra S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Produkt ist sehr zu empfehlen.

Qualität sehr gut, Preis-Leistung: i. O.

Skip product gallery

You might also like it

Roasted & Ground Almonds
€5.80 
(€46.40/kg)
125 g
Walnut Kernel Halves
€3.40 
(€34.00/kg)
100 g
Pumpkin Seeds, Dark Green
€3.65 
(€18.25/kg)
200 g
Sunflower Seeds
€3.90 
(€7.80/kg)
500 g