Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Organic Psyllium Seeds"

Psyllium seeds, according to the insights of Hildegard of Bingen, represent a traditional natural remedy for gentle support with constipation. These valued seeds naturally promote digestive activity, stimulate intestinal peristalsis and can thus facilitate bowel movement. Due to their ability to form a swelling mucilaginous layer, psyllium seeds act like a natural lubricant and contribute to maintaining healthy intestinal function.

Area of application: For support with constipation.

Consumption recommendation: It is recommended to take one to two tablespoons of psyllium seeds daily with sufficient liquid (preferably fennel tea) with meals.

Ingredients

Whole psyllium seeds

Average nutritional values per 100 g

Energy 1161 kJ / 281 kcal
Fat 8.0 g
of which saturated fatty acids 1.0 g
Carbohydrates 7.2 g
of which sugar 1.3 g
Protein 19.7 g
Salt <0.03 g
Properties: Gluten-free, Vegan

3 of 3 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


3 reviews

3 September 2026 09:13

Anette B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

immer super :-)

immer super :-)

22 January 2026 13:22

Andrea H. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr hochwertig

Sehr hochwertig

22 January 2026 09:53

Christine K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Unverzichtbar!

Perfekt bei Verstopfung, Reizdarm, Magen-Darm-Entzündungen, beruhigt und schafft "Frieden im Bauch". Muss allerdings regelmäßig eingenommen werden. Ausgezeichnete Qualität, nach dem Ansetzen angenehm zu schlucken, gutes Preis-Leistungsverhältnis!

Skip product gallery

You might also like it

Organic Whole Psyllium Husks
€8.45 
(€42.25/kg)
200 g
Psyllium Seeds
€12.95 
(€25.90/kg)
500 g
Galangal Root Powder
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Whole Spelt Coffee
€8.50 
(€17.00/kg)
500 g
Bear's Root Spice Blend
€19.95 
(€199.50/kg)
100 g
Bitter Fennel Powder
€5.95 
(€59.50/kg)
100 g
Fennel-Galangal Chewable Tablets
€7.95 
(€0.07/pc)
120 pcs
Organic Fennel Tea
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Spice Cookie Powder
€9.95 
(€99.50/kg)
100 g
Spelt Flour Type 630
€2.50 
(€2.50/kg)