Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Powdered Sweet Root (Licorice Fern)"

Usage: Mix 60 g licorice root powder (6 heaped tbsp) with 40 g sweet root powder (4 regular tbsp). Boil 1 tsp of the mixture with Spelt Porridge.

Discover the sweetness of sweet root (*Polypodium vulgare*) as a convenient powder. Hildegard of Bingen already valued this root.

  • Pleasant sweet taste. Hildegard recommended it for digestion and internal organs.
  • Sweetens tea, smoothies, yogurt. For herbal blends.
  • Carefully ground.
  • Use sparingly (intense sweetness).
  • Discover Hildegard's natural sweetness with our sweet root powder!

Note: Traditional use, no health claims.

Ingredients

100% Powdered Sweet Root

Properties: Gluten-free, Vegan

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

2 October 2026 14:52

Rita P. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Engelwurh, Süßholz und Kastanienmehl benötigen längere Zeit zur Heilung, Besserung ist eingetreten.

Engelwurz benötige ich für mei Habermus am Morgen. Habe große Magenprobleme und hoffe, dass es besser wird. Dazu gehört auch noch Süßholz und Kastanienmehl. Leichte Besserung. Heilung braucht Zeit.

Skip product gallery

You might also like it

Licorice Root Powder
€7.95 
(€99.38/kg)
80 g
Bear's Root Spice Blend
€19.95 
(€199.50/kg)
100 g
Sweet Chestnut Flour
€7.20 
(€14.40/kg)
500 g
Ceylon Cinnamon Bark Cut
€5.95 
(€119.00/kg)
50 g
Powdered Gentian Root
€9.95 
(€199.00/kg)
50 g
Organic Spelt-Apple-Almond Breakfast
€4.95 
(€9.90/kg)
500 g
Ginger Root Powder
€5.95 
(€148.75/kg)
40 g
Cooked and Vacuum-Packed Sweet Chestnuts
€7.55 
(€18.88/kg)
2x200 g