Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Chocolate Chip Cookies"

Our Spelt Chocolate Chip Cookies are an irresistible treat for all chocolate lovers. This fine piped pastry is baked at Stadtmühle Geisingen with carefully selected ingredients and generously studded with melt-in-your-mouth chocolate chips. The combination of tender spelt pastry and intense chocolate makes every bite a moment of pure indulgence.

Baked from spelt flour, butter, powdered sugar, whole eggs, whole milk and a pinch of salt, our chocolate chip cookies offer harmonious sweetness and a pleasant texture. Perfect with coffee, tea or simply as a sweet treat between meals.

At a glance:

  • 125g package
  • Fine piped pastry
  • With melt-in-your-mouth chocolate chips
  • Perfect with coffee or as a snack
  • Freshly baked for shipping

Ingredients

Spelt flour/ Butter/ Powdered sugar/ Chocolate chips (Sugar / Cocoa mass, Cocoa butter / Dextrose) / Whole eggs / Whole milk / Salt
*Spelt is an ancient wheat variety

Average Nutritional Values per 100g

Energy2147 kJ /513 kcal
Fat28 g
of which saturated fatty acids17 g
Carbohydrates53 g
of which sugars20 g
Protein7.7 g
Salt0.2 g
Properties: Aromatic, Chocolaty, Mild

3 of 3 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


3 reviews

9 May 2026 17:47

Margot F. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr gut im Geschmack - fast wie

Sehr gut im Geschmack - fast wie selbstgemacht.

12 March 2026 16:50

Swen K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Alle Produkte die ich bei ihnen gekauft

Alle Produkte die ich bei ihnen gekauft habe sind hochwertig

24 January 2026 12:39

Ursula P. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Bisher nur verschenkt. Sicher lecker.

Da ich keinen Kakao vertrage, habe ich diese Kekse bisher nur verschenkt. Gehe davon aus , dass sie mürbe und sehr lecker sind.

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Butter Cookies
€3.90 
(€31.20/kg)
125 g
Spelt Butter Cookies
€4.15 
(€33.20/kg)
125 g
Dark Chocolate Crispy Wafers
€4.00 
(€26.67/kg)
150 g