Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Energy Cookies with Coconut Oil"

The delicious coconut-aromatic alternative to traditional energy cookies made with butter. Fine nutmeg-clove-cinnamon flavor with plenty of almonds.

Ingredients

Spelt flour/Coconut oil/Whole egg/Almonds/Raw cane sugar/Nutmeg spice mix orig. Hildegard of Bingen (nutmeg, cloves, cinnamon)/Cream of tartar baking powder (acidifying agent cream of tartar baking powder (monopotassium tartrate)/Leavening agent baking soda (sodium hydrogen carbonate), corn starch)

Average Nutritional Values per 100g

Energy/Calories2325 kJ /556 kcal
Fat34 g
of which saturated fatty acids26 g
Carbohydrates53 g
of which sugars23 g
Protein8.8 g
Salt0.22 g

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Similar articles

Spelt Wild Thyme Cookies
€7.80 
(€31.20/kg)
250 g
Spelt Galangal Cookies
€7.80 
(€31.20/kg)
250 g
Psyllium Cookies
€8.15 
(€40.75/kg)
200 g
Spelt Energy Cookies
€7.80 
(€31.20/kg)
250 g